Tuesday, December 11, 2007

Fruit math

This platter of papaya and melon cost only $1.49 at the Fiesta E-Mart (and included about a third more before we started munching!).

I had Googled in vain until Tamara mentioned chile-sprinkled fruit in the comments. Buying a few of these packages would be even cheaper than whole tropical fruits to cut myself.

Now for the word problems! How many 8-lb bags of navel oranges should I buy, at $5 per bag?

Each bag contains about 20 oranges, with an average of 5 cut slices per orange = 100 orange slices. Two 8-lb bags would give me plenty of insurance, with leftovers to eat at home.

So, $6 in cut fruit plus $10 in bagged oranges would leave me $4 extra to put toward some kind of savory, layered cheese torta to serve with cut bolillos.

5 comments:

Jane said...

Looks like you are on a roll! I would love some pan dulce for breakfast! Too bad we aren't neighbors, I would lend you my colorful sarape to drape over your tables! I also thought tissue paper flowers would be pretty.

Carrien said...

bean dip would be inexpensive too, and oh so tasty. There's a recipe on my blog for my favorite. I'll be back in a minute with the link. :)

Carrien said...

here it is, the bean dip recipe.
http://foodthatnourishes.blogspot.com/2006/10/bean-dip-recipe.html

Heather said...

The big tissue paper flowers that we made for were super easy - just accorian folded tissue crimped in the middle with pipe cleaners and 'fluffed' - thet would add a lot of 'wow' to your fiesta! Have fun!

Pennies In My Pocket said...

You're making me hungry! This looks fabulous and I'm so proud of you for paying so little ... makes it taste even better, huh? :)
~melody~